top of page

Na co warto zwrócić szczególną uwagę przy zakupie pierwszego mikrofonu?

Stoimy przed zadaniem zakupu pierwszego mikrofonu, co może budzić wiele niepewności. Jednak aby dokonać wstępnej selekcji i określić nasze wymagania, wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań. Jakie są nasze plany związane z mikrofonem? Czy zamierzamy go używać do przeprowadzania wywiadów, czy może do streamowania gier? A może mamy w planach śpiew? Poniżej rozwieję te wątpliwości i pomogę Ci w wyborze idealnego pierwszego mikrofonu.


Jaki mikrofon jest najlepszy do nagrań?

Istnieją dwie główne kategorie: mikrofony pojemnościowe i dynamiczne. Mikrofony dynamiczne są najczęściej używane na scenie podczas koncertów na żywo, ponieważ charakteryzują się dużą odpornością na warunki atmosferyczne oraz wytrzymałością mechaniczną, co jest niezbędne podczas występów na zewnątrz. Dodatkowo, nie wymagają zewnętrznego zasilania, co ułatwia ich użytkowanie. Należy jednak pamiętać, że mikrofony dynamiczne mają ograniczone pasmo przenoszenia, co może powodować utratę detali i kolorytu dźwięku. Warto zaznaczyć, że mikrofony dynamiczne znalazły również swoje zastosowanie w studiach nagrań, dlatego dobrze mieć przynajmniej jeden przedstawiciel tej grupy. Jednym z najpopularniejszych wyborów jest mikrofon Shure SM57, który charakteryzuje się niezawodnością, wytrzymałością i wszechstronnością. Dla wokali, zwłaszcza w brzmieniach rockowych, często wybierane są Shure SM58 oraz Shure SM7B.

shure sm57

Natomiast mikrofon pojemnościowy wyróżnia się znacznie większą czułością niż mikrofon dynamiczny, dlatego doskonale sprawdza się w izolowanych warunkach studia. Oferuje precyzyjne oddanie barw i niuansów dźwięku. W przypadku tego typu mikrofonu, zazwyczaj wymaga się dodatkowego wydatku na mikser lub interfejs audio z zasilaniem Phantom 48V, co zapewni wysoką jakość nagrań. Bardzo dobrą propozycją na początek będzie wybór sprawdzonego i dość taniego mikrofonu pojemnościowego Rode NT-1. Jest również wersja USB tego mikrofonu, która pozwala na bezpośrednie wspięcie go komputera bez konieczności zakupu interfejsu audio. Jednak wybór takiej wersji skutkuje nico niższą jakością dźwięku oraz możliwością przenoszenia zakłóceń z komputera,


rode nt-1

Podsumowując, wybór odpowiedniego mikrofonu zależy od planowanych zastosowań. Mikrofony dynamiczne są idealne do występów na żywo i scenicznych warunków, natomiast mikrofony pojemnościowe świetnie sprawdzają się w studiach nagrań, zapewniając wysoką jakość i wierną reprodukcję dźwięku.

1 komentarz
bottom of page